BilkentGNU'dan herkese merhaba! Kısa bir tadilat sürecinin ardından tekrar sizlerleyiz. Yeni sitemizi kullanarak etkinliklerimizle ilgili bilgiler alabilir, özgür yazılım ve bilgi özgürlüğü gibi kulüp olarak önemsediğimiz konsept ve felsefeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Biz kimiz?

BilkentGNU, uzun adıyla Bilkent Üniversitesi Özgür Yazılım ve İnternet Teknolojileri Topluluğu, olarak bilgi özgürlüğü, özgür yazılım, bilgisayar güvenliği gibi konulara ilgi duyan kişilerin toplandığı bir kulübüz. Kulüp olarak amacımız hem insanlara özgür yazılım ve bilgi özgürlüğü gibi konuları anlatmak, hem de bu konulara ilgi duyan insanların birbirlerini bulabileceği, fikir ve bilgi alışverişi yapabilecekleri bir platform oluşturmak.

Neler yapıyoruz?

Sene boyunca insanları özgür yazılım konseptleri ile tanıştırdığımız ve felsefemizi anlattığımız konuşmaların yanı sıra Linux kullanımı, Kriptoloji, C programlama dili gibi özgür yazılım ile yakından ilgili teknik konseptlerin eğitimlerini de yapıyoruz. Ayrıca her sene nisanda kutlanılan İnternet Haftası'nı da biz de bir hafta boyunca çeşitli konuşmalar ve seminerler düzenlediğimiz Bilkent İnternet Haftası etkinliği ile Bilkent'de kutluyoruz.
Ayrıca bilgi paylaşımına verdiğimiz önemden dolayı anlatacak bir şeyi olan herkese de bilgilerini herkes ile paylaşabilecekleri bir platform oluşturmaya çalışıyoruz.

Özgür Yazılım nedir?

https://www.gnu.org/philosophy/free-sw.tr.html 'den alınmıştır

“Özgür yazılım” bir özgürlük meselesidir, fiyat değil.

Özgür yazılım kavramı, kullanıcıların, yazılımı çalıştırma, kopyalama, dağıtma, üzerinde çalışma, değiştirme ve geliştirme özgürlükleriyle ilgili bir kavramdır. Daha açık konuşacak olursak, "özgür yazılım" kavramı, yazılım kullanıcıları dört olmazsa olmaz özgürlüğe sahiplerdir demektir:

  • Herhangi bir amaç için yazılımı çalıştırma özgürlüğü (0 numaralı özgürlük).
  • Her ne istiyorsanız onu yaptırmak için programın nasıl çalıştığını ögrenmek ve onu değiştirme özgürlüğü (1 numaralı özgürlük). Yazılımın kaynak koduna ulaşmak, bu iş için önkoşuldur.
  • Kopyaları dağıtma özgürlüğü. Böylece komşunuza yardım edebilirsiniz (2 numaralı özgürlük).
  • Tüm toplumun yarar sağlayabileceği şekilde programı geliştirme ve geliştirdiklerinizi (ve genel olarak değiştirilmiş sürümlerini) yayınlama özgürlüğü (3 numaralı özgürlük). Kaynak koduna erişmek, bunun için bir önkoşuldur.

Bir program, eğer kullanıcıları bu özgürlüklere sahipse özgür yazılımdır. Yani, kopyalarını değiştirerek ya da değiştirmeden, ücretli ya da ücretsiz, herhangi bir yerdeki herhangi birine dağıtmaya serbest olmalısınız. Özgür olmak demek (bu meyanda), tüm bunları yapmak için izin istemek ya da izin için ödeme yapmak zorunda olmamanız demektir.

Neden özgür yazılım?

Önceki biraz fazla teknik açıklamadan sonra kendinize, "Peki neden bu konuyu umursamalıyım?" diye sorabilirsiniz. Bunun için günümüzde internetin ve bilgisayar yazılımlarının durumunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Bildiğiniz gibi günümüzde bütün hayatlarımız giderek dijital medyaya taşınıyor. Sahip olduğumuz bütün bilgiler, ne satın aldığınız, nereye gittiğiniz gibi bir çok bilgi siz farkında olmasanız (ya da farkında olup umursamasanız da) bir yerde (telefonunuz ya da bilgisayarınız) kayıtlı olarak kalıyor. Bilgi güçtür[1], ve her güç gibi bu gücü de yazılım geliştiricileri kendi menfaatlerine kullanmak isteyebilirler. Sizin yapabileceğiniz en iyi şey ise bilgisayarınızdaki veya telefonunuzdaki hangi yazılım parçasına bilginizle güvenebileceğinizi, hangisinin ise bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmaktan çekinmeyeceğini bilmek. Bir yazılımın ne yaptığını bilmenin en kestirme yolu da yazılımın kaynak koduna sahip olmanızdır, bunun en kestirme yolu ise özgür yazılımdır.

Sahip olduğunuz bilgi sizin mülkünüzdür, mülkünüze sahip çıkın. Bilgiyi kimsenin menfaati için değil, insanlık için paylaşın. Eğer bu değerlere sahip çıkmazsak, bir süre sonra dijital ortam bilgilerimizi paylaşamayacağımız bir ortam haline gelebilir. İşte bu sebeple evinizde internet veya cebinizde bir cep telefonu varsa, siz de özgür yazılım hareketinin bir parçası olmalısınız.

*[1]Aaron Swartz, Guerilla Open Access Manifesto, 2008*